Zaćma

Zaćma lub, mówiąc inaczej, katarakta, jest jedną z częściej spotykanych chorób oczu. Na ogół dotyka osoby w wieku podeszłym, ale nie oznacza to, że jest przypadłością zarezerwowaną jedynie dla tej grupy wiekowej.

Na czym to polega?

Choroba atakuje soczewkę lub otaczającą ją torebkę, która stopniowo grubieje, a tym samym staje się coraz twardsza. Prowadzi to do jej zmętnienia, a w konsekwencji zniekształcenia promieni świetlnych, które wpadają do oka. Obraz, który widzimy, staje się coraz bardziej nieostry, zamazany. Pojawiają się problemy z czytaniem, oglądaniem telewizji, dostrzeżeniem tego, co położone jest dalej. Typowe dla choroby jest jednak zachowanie poczucia światła nawet wtedy, kiedy zmiany są już mocno zaawansowane.

Jak się objawia?

Do typowych objawów sugerujących zaćmę zalicza się:

  • nieostry obraz, który zdaje się być zasnuty mgłą;
  • stopniową utratę intensywności kolorów;
  • poczucie zbyt silnego światła – razi nawet to, na co wcześniej nie zwracało się uwagi;
  • coraz częstszą konieczność zmiany szkieł korekcyjnych na mocniejsze – mimo to nie widzenie się
  • nie poprawia lub pojawiająca się poprawa ma charakter krótkotrwały.

Czy można to leczyć?

Zmętnienie soczewki zawsze ma charakter nieodwracalny. Pojawiających się zmian nie można również skorygować za pomocą okularów czy szkieł kontaktowych. Jedyną metodą leczenia, która daje dobre efekty i poprawia jakość widzenia, jest operacja. W jej trakcie usuwa się zmienioną chorobowo soczewkę i zastępuje się ją nową – sztuczną. Stosowanie odpowiednio dobranych kropli do oczu może nieco spowolnić rozwój choroby. Nigdy jednak nie cofnie zmian, które już się pojawiły.