Objawy i przyczyny zaćmy

Degeneracyjna choroba oczu, która pojawia się na skutek zmętnienia soczewki znajdującej się w oku, to zaćma (mówiąc inaczej, katarakta). Dotyka ona coraz więcej osób w różnym wieku. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że z zaćmą zmaga się obecnie około dwadzieścia milionów ludzi na świecie. Jakie są jej przyczyny i jak się objawia?

Objawy zaćmy

Początkowy okres rozwoju choroby przebiega na ogół bezobjawowo. Z czasem pojawia się jednak nieostre widzenie, które nasila się wraz z postępem zmian. Jednym z sygnałów świadczących o rozwoju zaćmy są trudności z doborem szkieł korekcyjnych oraz konieczność ich częstych zmian. Brak odpowiedniego leczenia prowadzi do trudności z czytaniem. Problem może stwarzać nawet oglądanie telewizji. Postrzegane barwy wydają się mniej intensywne, a wszystko traci ostrość. W konsekwencji świat wygląda jak rozmyta plama, a ocena odległości staje się coraz bardziej trudna. Chory zaczyna potykać się o przedmioty, nie potrafi poruszać się nawet we własnym mieszkaniu.

Trzeba wyraźnie powiedzieć: nieleczona zaćma może skończyć się nawet całkowitą utratą wzroku!

Przyczyny i czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia zaćmy

Choroba atakuje często cukrzyków oraz osoby cierpiące na niedoczynność przytarczyc. Przyczyną jej pojawienia się może być również wieloletnie zażywanie sterydów. Zaćma częściej występuje u osób starszych – wiek podeszły jest jednym z istotniejszych czynników ryzyka. Pamiętać należy również, że coraz częściej mówi się o roli czynników genetycznych – jeżeli w Twojej rodzinie ktoś chorował na zaćmę, pamiętaj o regularnych wizytach kontrolnych u okulisty!