Powikłania po operacji zaćmy
Zabieg usunięcia zaćmy jest bezbolesny, a jednocześnie naprawdę bezpieczny. Decydując się na niego, nie trzeba się więc obawiać. Statystyki podają, że obecnie jest to najczęściej przeprowadzany zabieg chirurgiczny w całej Europie. Jednocześnie jedynie w około 1 – 2 procentach przypadków dochodzi do powstania powikłań.
Mając na uwadze bezpieczeństwo naszych pacjentów, po zabiegu zapewniamy trwającą godzinę obserwację. Zalecamy również, aby z kliniki pacjent nie wracał sam – wskazany jest odbiór przez bliską osobę. Pierwsze kilka dni to zakaz prowadzenia samochodu.
Każdy pacjent objęty jest systemem wizyt kontrolnych. Ich częstotliwość zawsze ustalana jest indywidualnie. Niemniej jednak stan operowanego oka sprawdzany jest już w następnym dniu po operacji. Kolejne wizyty kontrolne mają najczęściej miejsce między 7. a 10. dniem po zabiegu.
Operacja usunięcia zaćmy nie wymaga rezygnacji z czynności dnia codziennego. Należy jednak przez pierwsze kilka dni prowadzić oszczędny tryb życia. Zakazane są:
- podnoszenie ciężkich przedmiotów;
- wykonywanie czynności, które mogą prowadzić do napinania mięśni brzucha (w przypadku pojawienia się trudności z wypróżnieniem należy sięgnąć po środki przeczyszczające o delikatnym działaniu);
- gwałtownego schylania się.
Bez obaw można natomiast oglądać telewizję i czytać książki.
Jeśli chodzi o higienę, to operowane oko powinno być delikatnie przemywane roztworem soli fizjologicznej (jeśli nim nie dysponujemy, można wykorzystać przegotowaną wodę). Czynność należy wykonywać bardzo ostrożnie – nie wolno uciskać gałki ocznej ani mocno jej pocierać. Niewskazane są gorące kąpiele ani pobyty w saunie – najlepiej przynajmniej na pewien czas wybierać prysznic.
Do najczęściej spotykanych powikłań, które mogą wystąpić na skutek operacji usunięcia zaćmy, zalicza się:
- krwotok do wnętrza oka;
- zakażenie wewnątrzgałkowe – dzięki szeroko stosowanej profilaktyce antybiotykowej powikłanie to spotykane jest niezwykle rzadko;
- obrzęk centralnej części siatkówki;
- skok ciśnienia wewnątrzgałkowego – ma charakter epizodyczny;
- astygmatyzm – mija, kiedy oko całkowicie się zagoi;
- odwarstwienie siatkówki – sugerują je takie objawy, jak wrażenia pojawienia się błysków światła, zmniejszanie się pola widzenia oraz stopniowe ciemnienie widzianego obrazu. W przypadku ich wystąpienia należy jak najszybciej udać się do specjalisty;
- pęknięcie torebki tylnej – może nakładać konieczność wykonania dodatkowego zabiegu, na szczęście zdarza się bardzo rzadko;
- zaćma wtórna – wymaga wykonania prostego zabiegu, który przeprowadzany jest w warunkach ambulatoryjnych.
Wymienione powikłania są możliwe, ale występują bardzo rzadko. Podejmując więc decyzję o poddaniu się zabiegu, nie kieruj się emocjami – powikłania nie muszą pojawić się u Ciebie, a sam zabieg znacznie poprawi Twój komfort funkcjonowania.
Po zabiegu zawsze pamiętaj, że jeżeli wystąpią objawy, które wzbudzą Twój niepokój, jak najszybciej udaj się do specjalisty!