Leczenie zaćmy inaczej zwanej katarakty
Zaćma jest chorobą, którą skutecznie udaje się leczyć tylko i wyłącznie operacyjnie. W trakcie zabiegu chirurg usuwa zawartość soczewki pacjenta za pomocą ultradźwięków. Kolejnym krokiem jest wszczepienie dobranej indywidualnie zwijalnej soczewki. Niezbędne jest do tego wykonanie niewielkiego nacięcia, którego szerokość wynosi mniej trzy milimetry.
Gdzie?
Operacja usunięcia zaćmy zawsze odbywa się na sali operacyjnej. Przeciętnie trwa od 10 do 20 minut. Po jego zakończeniu pacjent jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu.
Czy wymagane są powtórne zabiegi?
Wszczepiona soczewka nie wymaga wymiany – służy pacjentowi do końca życia. Jednocześnie pozwala na uzyskanie zadowalającej ostrości widzenia bez konieczności stosowania szkieł korekcyjnych.
Kiedy zdecydować się na zabieg?
Dotychczas lekarze okuliści nie opracowali jasnych wskazań do operacji usunięcia zaćmy. Przyjmuje się, że katarakta wymaga interwencji chirurga wtedy, kiedy zdolność widzenia pogorszyła się istotnie i uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. Dzisiaj usuwa się nawet początkujące zmiany. Wśród wskazać typowo medycznych wymienia się zaćmę podwichniętą, która prowadzi do powstania jaskry.