Co to jest Fakoemulsyfikacja?
Jest to metoda operacji zaćmy polegająca na rozdrobnieniu soczewki z zastosowaniem ultradżwięków wewnątrz oka i wyssaniu jej przez mikrocięcie, a następnie wszczepieniu do oka sztucznej soczewki zwijalnej.
Czy osoba po operacji usunięcia zaćmy i wszczepieniu soczewki wieloogniskowej będzie widziała dobrze z bliska i daleka bez okularów? Do tej proy korzystała z okularów progresywnych.
Okulary progresywne działają na innej zasadzie niż implanty wewnątrzgałkowe wieloogniskowe. Ja rekomenduję soczewki ReSTOR, ponieważ z mojego doświadczenia wynika, że są bezpieczne i skuteczne. Trzeba jednak wiedzieć, że nie można zapewnić nikogo o calkowitym pozbyciu się okularów na 100%. Z mojej 5-letniej własnej obserwacji (ponad 200 implantow ReSTOR) wynika, że 85% pacjentów po operacji nie stosuje żadnych okularów do dali ani do bliży. 15% osób czasami sięga po okulary, ale są to okulary mniejsze niż po wszczepieniu standardowej soczewki (zazwyczaj ok. +1,0 Dpt).
Czy zjawiska niepożądane, niekiedy wystepujące po wszczepieniu soczewek AcrySof® ReSTOR®, występują rownież przy zastosowaniu soczewek, które nie zapewniają akomodacji (jednoogniskowych). W podjęciu decyzji zapewne bardzo pomoże jak najwięcej danych.
Bardzo dobre pytanie. Po zastosowaniu standardowych soczewek jednoogniskowych również mogą wystapić zjawiska niepożądane, jak efekt halo, zwłaszcza przy słabym natężeniu swiatła, kiedy źrenice są szerokie, szersze niż część optyczna soczewki (6 mm w przypadku obu soczewek). Są soczewki jednoogniskowe, po których te zjwiska będą wręcz silniejsze niż przy soczewkach wieloogniskowych. W literaturze medycznej jednak potwierdzono,że istnieją sztuczne soczewki jednoogniskowe tzw. Asferyczne (np. AcrySof® IQ firmy Alcon®), po zastosowaniu których odsetek niepożądanych zajwisk fotooptycznych jest najmniejszy. Tego typu implanty proponuję osobom pracującym w nocy, np. Kierowcom lub pilotom, ale jeśli pacjentowi zależy na niezależności od okularów, to soczewki ReSTOR® będą dobrym wyborem.
Czy przy zaćmie u 30-letniej kobiety z astygmatyzmem i krótkowzrocznością można wszczepić soczewkę typu ReSTOR?
Tak, jest to możliwe, ale nie u wszystkich osób można wszczepić klasyczny implant ReSTOR. Rodzaj implantu ReSTOR zależy od budowy oka i pochodzenia astygmatyzmu. Astygmatyzm może być wrodzony – wywołany nierównością zewnętrznej warstwy oka, tzw. Rogówki (nazywamy go rogówkowym), lub nabyty – wywołany nierównomiernym zmętnieniem soczewki (nazywamy go soczewkowym). Pacjenci z astygmatyzmem soczewkowym mogą mieć wszczepiony klasyczny implant AcrySof® ReSTOR®, natomiast ci z wrodzonym astygmatyzmem rogówkowym – tylko AcrySof® ReSTOR® Toric.
Czy można zastosować soczewkę wieloogniskową na drugie oko, jeśli pierwsze oko ma już wszczepioną soczewkę jednoogniskową?
Teoretycznie można zastosować soczewkę wieloogniskową na drugie oko, jednak osobiście nie rekomenduję takiego postępowania. Jeśli w pierwszym oku jest dobrze funkcjonująca soczewka jednoogniskowa, to należy w drugim oku zastosować podobną. Warto jednak używać soczewek tzw. asferycznych, które poprawiają kontrast widzenia zmierzchowego, albo jeśli pacjent ma dodatkowo astygmatyzm – zastosować soczewkę jednoogniskową, ale korygującą również astygmatyzm, np. AcrySoft Toric.
Czy wszczepiania soczewki torycznej w oku po opreacji odwarstwienia siatkówki przy krótkowzroczności 10 D i astygmatyzmie 4 D ma sens? Czy lepiej wszczepić zwykłe i nie tracić czasu na dodatkowe badania?
Oczywiście zastosowanie takiej soczewki ma sens i polecam to rozwiązanie. Wcześniej jednak należy przeprowadzić dokładne badania kwalifikacyjne.
Osoba chora na zaćmę od 20 lat, która normalnie widziała dobrze z odległości a do czytania używała okularów, ostatnio zaczęła źle widzieć na odległość, natomiast poprawił jej się wzrok przy czytaniu (już nie potrzebuje okularów do czytania). Początkowo wada wynosiła ok. -1,75, ale teraz doszło już do -3. Czy jest to związane z zaćmą? Czy po operacji trzeba bedzie używać okulaów do dali lub bliży?
Prawdopodobnie narastanie krótkowzroczności – „minusów” do dali – jest związane z metnieniem jądra soczewki wlasnej i postepującą zaćmą. Taki stan należy operwoać, ponieważ za kilka miesięcy soczewka może być dużo twardsza i będzie wymagała użycia większej energii do rozbicia jej i wyssania z oka.
Konieczność stosowania po operacji okularów korekcyjnych zależy od wyboru implantu. Podczas badania kwalifikacyjnego przed operacją zaćmy lekarz wykonuje pomiary geometrii oka, wielkości wady i wspólnie z pacjentem planuje rodzaj oraz moc wszczepionego implantu. W zależności od budowy oka, preferencji pacjenta, wykonywanego zawodu, uprawianego sportu, przyzywczajenia lub niechęci do używania okularów, okulista proponuje możliwe do zastosowania soczewki informując o wadach i zaletach poszczególnych rozwiązań. Stosując w przypadku opisanym powyżej soczewkę wieloogniskową np. AcrySof® ReSTOR® firmy Alcon, można zapewnić funkcjonowanie bez żadnych okularów do dali i bliży, z lepszą ostrością niż obecnie.
Jeśli jednak zdecydujemy się na standardową soczewkę jednoogniskową, to najlepiej u osoby, która nie stosowała w przeszłości (przed 40 rokiem życia) okularów do chodzenia, tak zaplanować moc implantu, aby po operacji uzyskać „0” wady i komfort nieużywania okularów do dali. Wiąże się to niestety z koniecznością korzystania z okularów do bliży o mocy ok. +3 dioptrie (bez okularów widzenie do bliży byłoby gorsze niż obecnie). Innym rzadko stosowanym rozwiązaniem jest zastosowanie tzw. monowizji, czyli takie zaplanowanie pooperacyjnej mocy soczewki, aby bez okularów jednym okiem ostro widzieć do dali, drugim do bliży (nie wszyscy dobrze to tolerują, są również przeciwwskazania do monowizji związane z wykonywanym zawodem – ograniczenie widzenia stereoskopowego).
Czy osoba z zaćmą powinna być pod opieką psychologa? Czy będzie miała problemy w życiu codziennym?
Zaćma polega na stopniowym, bezbolesnym pogarszaniu się wzroku, aż do ślepoty. Jakość wzroku pacjentów dotkniętych tą chorobą ulega znacznemu pogorszeniu, a ich aktywność w pracy i w domu ogranicza się, co nie pozostaje bez wpływu na ich zachowanie i kondycję psychiczną. Uważam, że szybkie poddanie się operacji może całkowicie wyleczyć pacjenta i dlatego ważniejsze jest zapewnienie mu dostępu do dobrego okulisty niż kierowanie do psychologa czy terapeuty.
Jak można pozbyć się zaćmy w oku? Czy są na to jakieś specjalne leki?
Zaćma może spowodować całkowitą utratę widzenia, ale jest to stan odwracalny. Jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy jest operacja wymiany zmętniałej soczewki własnej na sztuczną. Niektórzy przepisują pacjentom leki kroplowe, ale ja ich nie polecam, proponuję wcześniej poddać się zabiegowi usunięcia zaćmy i nie wydawać niepotrzebnie pieniędzy na krople.
Pacjent z wykrytą zaćmą cukrzycową bardzo chciałby wyleczyć oczy, ale bez operacji, ponieważ boi się, że taki zabieg się nie powiedzie. Czy można usunąć zaćmę nieoperacyjnie?
Należałoby koniecznie poddać się operacji usunięcia zaćmy, ponieważ jest to jedyna skuteczna metoda leczenia tej choroby. Operacja wykonana oszczędzającą techniką z mikrocięcia jest najlepsza do przeprowadzenia w znieczuleniu kroplowym, nie boli i nie jest obciążająca dla organizmu.
Mężczyzna obecnie używa okularów 2-ogniskowych (do dali i do czytania). Ma również astygmatyzm różny dla obu oczu. Chciałby, aby te wszczepione umożliwiły mu czytanie książek, słowników, ulotek do lekarstw, pracę przy komputerze i oglądanie telewizji, tak by okularów używać tylko do dali (kino, teatr, samochód). Czy jest to możliwe?
Obecnie wszczepiane są najnowsze soczewki wieloogniskowe, które dodatkowo korygują astygmatyzm – tzw. Soczewki AcrySof® ReSTOR® Toric.Tego typu soczewki umożliwiają widzenie do dali i bliży bez okularów nawet tym pacjentom, którzy wcześniej używali cylindrycznych okularów korygujących. Bez dokładnego badania nie mogę jednoznacznie stwierdzić, czy pacjent kwalifikuje się do takiego rozwiązania.
Mężczyzna ma duży astygmatyzm (7 dioptrii). Czy dziś wraz z postępem okulistyki jest możliwe wykonanie laserowej korekcji wzroku i usunięcie tej wady?
Korekcja laserem nie rozwiąże problemów, ponieważ przy tej wadzie może być niecałkowita i po jej wykonaniu (jeśli grubość rogówki pozwala na jej wykonanie) pacjent będzie musiał korzystać z okularów korekcyjnych. Lepszym rozwiązaniem może być wymiana soczewki własnej na toryczną jedno- lub wieloogniskową.
Czy warto zapłacić za zabieg wszczepiania soczewek AcrySof® IQ przy operacji usunięcia zaćmy?
Bardzo polecam soczewki AcrySof®. Są naprawdę dobre. Poprawiają kontrast i widzenie, szczególnie w warunkach nocnych. Zmniejszają również ryzyko wystąpienia odblasków i niepożądanych zjawisk optycznych typu tzw. halo wokół źródeł światła.
Czy podczas operacji usunięcia zaćmy jest możliwa korekta wady wzroku? Czy można zoperować oboje oczu jednocześnie? Jak szybko po operacji można wrócić do pracy?
Podczas operacji usunięcia zaćmy, poprzez zastosowanie sztucznej soczewki odpowiedniej mocy, można skorygować wadę wzroku. Operacje takie odbywają się oddzielnie na każde oko w odstępie co najmniej dwoch tygodni, aby uniknąć ryzyka stanu zapalnego w obu oczach i aby lepiej dobrać moc implantu. Przy zastosowaniu najnowszych technik operacyjnych, np. Fakoemulsyfikacji – rehabilitacja jest błyskawiczna, po 10 dniach można wrócić do pracy biurowej, po 3 miesiącach do pracy fizycznej. Można zastosować różne implanty soczewkowe. Koniecznie trzeba o nie dopytać na pierwszej wizycie kwalifikacyjnej do zabiegu. Można również przeczytać o różnych możliwościach na www.odzyskajwzrok.pl.
Czy u osoby, która jest krótkowidzem, a dodatkowo ma zaćmę, jest możliwość wykonania w jednym czasie nie tylko wymiany soczewki w oku z zaćmą, ale i wstawienia soczewek korygujących wadę wzroku?
Jak najbardziej jest możliwe podczas jednego zabiegu skorygowanie wady wzroku typu krótkowzroczność i nadwzroczność, a nawet astygmatyzmu przy jednoczesnym usunięciu zaćmy. Nie wszystkie soczewki korygują astygmatyzm, ale podstawowe wady wzroku jak najbardziej. O tym, który implant jest w danym przypadku najkorzystniejszy, decyduje lekarz kwalifikujący do operacji. Najnowsze implanty wieloogniskowe ReSTOR pozwalają również na całkowite uniezależnienie się od stosowania po operacji okularów do dali i bliży. Proponuję umówić się na konsultację i porozmawiać z lekarzem, który ma doświadczenie w kwalifikacji do wszystkich typów implantów, i dopiero wtedy podjąć decyzję. Wcześniej warto zajrzeć na www.odzyskajwzrok.pl, aby poczytać więcej o możliwościach poszczególnych soczewek.
Kobieta od wielu lat choruje na astmę, ma także zaćmę. Oczywiście stosuje w leczeniu astmy leki sterydowe. Chciałaby wykonać zabieg usunięcia zaćmy, jednak lekarze nie podejmują się wykonania zabiegu ze względu na przyjmowane przez nią leki. Dlaczego? Czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji?
Astma nie jest przeciwwskazaniem do zabiegu usunięcia zaćmy. Bardzo ważne, aby przed operacją stan pacjenta był wyrównany, stabilny, bez napadów duszności. Ponadto przed zabiegiem należy wykonać próbę alergiczną, czy pacjent nie jest uczulony na leki znieczulające, np. lignokainę. Jeśli jest uczulony, lignokainę zastępuje się innym lekiem, np. bupiwakainą. Proszę spróbować w innym ośrodku okulistycznym. Czasami pacjenci obciążeni ciężkimi chorobami ogólnymi niechętnie są kwalifikowani do zabiegów w trybie chirurgii jednego dnia i wtedy należy wykonać operację w warunkach szpitalnych, gdzie pacjent pozostaje pod obserwacją przed dwie doby po zabiegu.
Młody mężczyzna ma nabytą zaćmę oraz astygmatyzm. Na razie to początkowe stadium tej choroby. Czy lepiej operować zaćmę od razu czy poczekać 2, 3 lata?
Należy obserwować progresję zaćmy, najlepiej raz na 3 miesiące, u tego samego okulisty. Jeśli zmętnienie będzie się pogłębiało, trzeba poddać się operacji. W przeciwnym razie proponuję czekać. Operacja może spowodować konieczność stosowania okularów do czytania w związku z utratą akomodacji. Na rynku są już soczewki wieloogniskowe toryczne (AcrySof® ReSTOR® Toric), które skorygują astygmatyzm, wadę wzroku i dodatkowo umożliwią funkcjonowanie bez żadnych okularów do pracy biurowej. Takie soczewki w przypadku konieczności operacji byłyby najkorzystniejsze.
Kobieta po operacji zaćmy obu oczu widzi mgliste kręgi wokół oświetlonych przedmiotów. Czy można przeprowadzić powtórną operację zaćmy z wymianą soczewki na inną?
Najlepszymi implantami eliminującymi zjawisko halo wokół światła są soczewki asferyczne AcrySof® IQ. Powtórna wymiana soczewki jest jednak ryzykowna, nie zalecam jej. Dlatego tak ważna jest decyzja przed zabiegiem, jaką soczewkę wszczepić. Należy dobrze zbadać torebkę tylną. Być może zmętnienie tej torby jest przyczyną takich dolegliwości i należy wykonać zabieg laserowy YAG.
Kilka lat temu u kobiety zdiagnozowano zaćmę. Dodatkowo jest krótkowidzem i ma astygmatyzm. Od kilku miesięcy widzi podwójnie. Przeszła wiele badań, badali ją okuliści, neurolodzy, otolaryngolodzy, interniści. Żaden z lekarzy jednak nie wie, co jest przyczyną tego podwójnego widzenia. Z czego mogą wynikać jej dolegliwości?
Dwojenie może wynikać z choroby neurologicznej, laryngologicznej lub okulistycznej. Jeśli pacjentka przebyła diagnostykę laryngologiczną, neurologiczną i nie znaleziono przyczyny, należy udać się do ośrodka okulistycznego w którym będzie można wykonać kilka szczegółowych badań. Uważam, że pacjentkę trzeba zbadać pod kątem wszczepienia soczewki wewnątrzgałkowej torycznej (np. AcrySof® Toric firmy Alcon®). Zaćma może być jedną z przyczyn dwojenia. Nie należy zwlekać z operacją zaćmy. Dzięki wszczepieniu odpowiednio skalkulowanej soczewki będzie można jednocześnie zlikwidować astygmatyzm i znacznie zmniejszyć krótkowzroczność.
Czy można leczyć zaćmę, mając zwyrodnienie plamki żółtej?
Tak, można leczyć zaćmę u pacjentów z AMD, jeśli nie są to aktywne, wilgotne, tzw. świeże zmiany. W przypadku zmian tzw. Suchych (które są najczęstszą postacią tej choroby) operacja jest bezpieczna, nie powinna pogorszyć stanu plamki i po zabiegu ostrość widzenia może się poprawić, zwłaszcza na obwodzie. Jeśli jednak w plamce są zaawansowane zwyrodnienia, to w centrum pola widzenia pozostanie ciemna plama.
Czy podczas niedrożności kanalików łzowych można przeprowadzić operację usunięcia zaćmy?
Oczywiście jest to możliwe, ale pod warunkiem, że nie ma aktywnego stanu zapalnego dróg łzowych. Jeśli taki jest, należy go koniecznie wyleczyć.
Mężczyzna jest po operacji rozlegle uszkodzonego oka. Operacja odbyła się około rok temu. Teraz stwierdzono u niego zaćmę w obu oczach. Czy rzeczywiście istnieje zagrożenie całkowitą ślepotą a zabieg pomógłby w uratowaniu i polepszeniu wzroku w chorym oku?
Operacja zaćmy w oku po rozległym urazie jest trudna technicznie i niestety rokowania co do poprawy widzenia są niepewne. Niemniej jednak, jesli widzenie jest znacznie ograniczone, to nie ma wyjścia, trzeba poddać się operacji. Najlepiej wykonać to w dobrym ośrodku, u doświadczonego chirurga.
Pacjent jest po krioterapii siatkówki, podaniu tramcilonu, trabekulektomii. Aktualnie, oprócz dalszych problemów z siatkówką ma zaćmę, przez którą praktycznie nie widzi lewym okiem. Co zrobić w pierwszej kolejności? Operować zaćmę czy może kleić siatkówkę?
Zaćma jest chorobą odwracalną i jeśli odsunie się termin operacji, to być może operacja będzie trudniejsza dla operatora ale zawsze możliwa do przeprowadzenia. Uszkodzenie siatkówki, które wymaga laseroterapii nie może czekać, tak więc jeśli dno oka i siatkówka są widoczne i istnieją możliwości leczenia, to należy to uczynić w pierwszej kolejności. W przypadku dużego zaawansowania zaćmy, kiedy bardzo trudno ocenić i leczyć siatkówkę, lepiej jest najpierw wymienić soczewkę, potem przy lepszym wglądzie w dno leczyć siatkówkę.
U 78-letniej kobiety z zaawansowaną cukrzycą i nadciśnieniem stwierdzono zaćmę. Czy przy cukrzycy możliwa jest operacja usunięcia zaćmy?
Operacja zaćmy u pacjenta z zaawansowaną cukrzycą i nadciśnieniem oczywiście jest możliwa i trzeba ją wykonać. Jednakże trzeba mieć na uwadze, że poza zaćmą pacjentka może mieć inne choroby oka związane z cukrzycą, np. Uszkodzenie siatkówki i nerwu wzrokowego. Należy więc udać się do okulisty i poradzić, gdzie można poddać się operacji.
Czy u osoby chorej na Parkinsona jest możliwe wykonanie operacji bez znieczulenia ogólnego?
Oczywiście jest to możliwe. Najlepiej podać zastrzyk okołogałkowo i dobrze przytwierdzić głowę. Dla pacjenta jest to bezbolesna operacja, dla chirurga utrudnienie, ale da się to zrobić.
Czy po wszczepieniu sztucznej soczewki można używać kropli na suche oko? Na ulotce od kropli na takie schorzenie przeczytałam, że jest to niemożliwe.
Informacja na ulotce dotyczy innego rodzaju soczewek, tzw. Soczewek kontaktowych, zakładanych i zdejmowanych codziennie. Oczywiście uwaga o zakazie stosowania tych kropli nie dotyczy tego przypadku, ponieważ tutaj soczewki, tzw. Implanty wewnątrzgałkowe, są wszczepione do środka i absolutnie żadne środki stosowane zewnętrznie nie mają na nie wpływu.
Czy po używaniu leku na prostatę APO-TAMIS mogą pojawić się jakieś komplikacje po operacji usunięcia zaćmy?
Przyjmowanie tego leku może wywołać komplikacje i utrudnić przeprowadzenie operacji, ale odstawienie go niestety nic nie da. Są jednak w literaturze światowej publikacje, które przedstawiają badania dotyczące wpływu odstawienia tego typu leków na częstość występowania powikłania, tzw. zespołu wiotkiej tęczówki. Z badań tych wynika, że jeśli pacjent przyjmował lek w ostatnich 6 miesiącach, to odstawienie go przed operacją nie ma wpływu na jej przebieg. Należy zgłosić to operatorowi, który będzie wiedział, jakie zastosować środki ostrożności.
Czy po operacji wszczepienia sztucznej soczewki nie ma ewentualnych problemów z urodzeniem dziecka? Czy poród naturalny nie jest zagrożeniem?
Po operacji zaćmy metodą fakoemulsyfikacji z małego cięcia można rodzić siłami natury. Wysiłek fizyczny jest przeciwwskazany przez 3 miesiące po zabiegu.
Pacjentka od 10 lat boryka się z dużą krótkowzrocznością, astygmatyzmem i zaćmą. Czy lepiej najpierw poddać się operacji usunięcia zaćmy, a potem urodzić dziecko? Jeśli podda się operacji, to jakie soczewki mają zostać użyte? Toryczne, a może typu ReSTOR?
Po 3 miesiącach po niepowikłanej operacji usunięcia zaćmy można wykonywać różne prace i podejmować wysiłek fizyczny, tak jak przed operacją. Oczywiście obecność sztucznych soczewek nie jest przeciwwskazaniem do porodu drogą naturalną i nie stwarza konieczności cięcia cesarskiego. Moim zdaniem jednak, jeśli stan oczu jest zły, ale stabilny i pacjentka czeka już kilka lat, to można poczekać z operacją zaćmy i najpierw zdecydować się na ciążę i urodzenie dziecka. Dodatkowym argumentem jest powiększenie krótkowzroczności u niektórych kobiet podczas ciąży. Wadę tę można będzie skorygować podczas wymiany soczewki związanej z zaćmą. Co do implantów, to w tym przypadku prawdopodobnie najlepszy byłby implant wieloogniskowy, ale toryczny. Soczewki wieloogniskowe ReSTOR® dotąd wszczepiane były pacjentom bez astygmatyzmu, ale obecnie są już dostępne na rynku polskim soczewki AcrySof® ReSTOR® Toric, czyli wieloogniskowe korygujące dodatkowo astygmatyzm. Można więc podczas jednego zabiegu usunąć zaćmę, pozbyć się krótkowzroczności, usunąć astygmatyzm i nie stosować dodatkowych okularów.
Czy osoba, u której okulista stwierdził zaćmę wrodzoną, powinna poddać się leczeniu, czy jest to zbędne, ponieważ nigdy wcześniej nie miała problemów ze wzrokiem?
Jeśli pacjent pomimo niewielkiej zaćmy wrodzonej ma bardzo dobrą ostrość widzenia i czyta taką samą ilość rządków liter na optotypach podczas kolejnych wizyt u okulisty, może wstrzymać się z decyzją o operacji. Natomiast jeżeli zaćma powiększa się, pogarsza widzenie i utrudnia codzienne życie, nie należy zwlekać z podjęciem decyzji o operacji.
U rocznego dziecka wykryto zaćmę wrodzoną w prawym oku. Niedługo będzie miało operację. Czy zaćma nie została wykryta zbyt późno? Czy dziecko będzie widziało, czy nie? Czy rodzice dziecka mogą się spodziewać, że u kolejnego potomka wystąpi również ta choroba? Czy wszczepienie soczewki wieloogniskwoej dziecku to dobra decyzja, czy lepiej zdać się na wybór soczewki przez lekarza?
Zaćma wrodzona nie zawsze jest bardzo zaawansowana i czasami może być wykryta z opóźnieniem. Rokowanie co do widzenia pozostaje pewną niewiadomą, ale jeśli będzie dobra rehabilitacja pooperacyjna, jest szansa na całkiem dobre widzenia. Kolejne potomstwo nie musi mieć zaćmy, ale należy odpowiednio wcześniej dobrze je zbadać i obserwować. U dzieci w tym wieku nie stosuje się soczewek wieloogniskowych, dlatego myślę, że powinni Państwo zdać się na wybór lekarza operatora, który z pewnością zaproponuje najlepszą opcję. Czasami wykonuje się operację bez wszczepu i stosuje potem przez kilka lat soczewkę kontaktową, a po kilku latach doszczepia implant. Operator zadecyduje, co dla dziecka będzie najlepsze.
U 5-letniego dziecka stwierdzono zaćmę wrodzoną. Czy jest możliwe wyleczenie tej choroby?
Oczywiście, można operacyjnie usunąć zaćmę wrodzoną i zastąpić zmętniałą soczewkę sztuczną. Ważne jest jednak dokładne badanie i ocena okulisty, w jakim stopniu zaćma wpływa na rozwój oka i czy koniecznie trzeba ją usunąć natychmiast. W niektórych przypadkach, jeśli zaćma jest niewielka, można tylko obserwować dziecko i czekać, aż dorośnie i wtedy wszczepić soczewkę wieloogniskową, np. ReSTOR.
Czy u osoby z zaćmą wrodzoną i z zezem możliwe jest usunięcie tych wad?
W pierwszym etapie należy usunąć zaćmę. Czasami oko zezuje z powodu bardzo złej ostrości widzenia. Dlatego kiedy usunie się zaćmę i odczeka kilka miesięcy, zezowanie może się samoistnie zmniejszyć. Jeśli po 6 miesiącach oko jest wciąż ustawione w zezie, można rozważyć operację korekty zeza.
Kobieta przeszła zabieg usunięcia zaćmy wrodzonej, ale wzrok się jej nie poprawił. Czy jest jakaś szansa na wyleczenie?
Jeśli złe widzenie wynika z tzw. Wady resztkowej, to można je poprawić okularami. Jeśli jednak jest spowodowane niedowidzeniem, nic nie można zrobić.
U kilkumisięcznego dziecka w lewym oku wykryto zmetnienie soczewki. Na czym polega operacja i jakie są rokowania?
Operacja polega na usunięciu zmetniałej soczewki z oka. Po tej operacji będzie trzeba dobrać dziecku soczewkę kontaktową i takie leczenie umożliwi rozwój oka. W przyszłości, tzn. Za kilka lat, będzie można doszczepić soczewkę sztuczną. Jeśli będzie wstrzymywana decyzja o operacji, oko może zostać niedowidzące.
Czy wykonywanie zabiegu usunięcia zaćmy u 2-miesięcznego dziecka to duże ryzyko? Lepiej poczekać, aż dziecko będzie starsze, czy lepiej operować od razu?
Jeśli zaćma jest zaawansowana, grozi to bardzo znaczącym niedowidzeniem, graniczącym ze ślepotą i operacja powinna być wykonana niezwłocznie. Jeśli jdenak zaćma jest niewielka i w istotny sposób nie wpływa na widzenie, można czekać.
W kwietniu kobieta miała usuniętą zaćmę w lewym oku, a w sierpniu tego samego roku na prawym. Oba zabiegi były wykonane metodą ultradźwiękową. Kiedy powinna zrobić sobie nowe okulary?
Przez 4 – 6 tygodni po operacji drugiego oka refrakcja może być jeszcze niestabilna, dlatego dobrze jest poczekać kilka tygodni. Oczywiście można zrobić nowe okulary nawet po 5 dniach od operacji, ale należy się liczyć z możliwością zmiany po kilku tygodniach.
Czy po zabiegu usunięcia zaćmy można stracić wzrok? Jak częste są takie przypadki?
Teoretycznie tak, ale prawdopodobieństwo takiego nastepstwa operacji jest niezmiernie małe, jeden na wiele tysięcy przypadków. W medycynie niczego nie można zagwarantować, nawet przy najprostszym zabiegu dentystycznym można stracić życie. Obecnie stosowane techniki operacyjne usunięcia zaćmy są bardzo bezpiecznie dla pacjenta, nie wymagają otwierania całego oka, jak to bylo w przeszłości. Zabiegi wykonywane są przez małe otwory o szerokości 2 mm. Nie należy więc się bać.
Czy z implantem soczewki jest możliwe nurkowanie?
Oczywiście można nurkować, ale lepiej powstrzymać się od nurkowania przez 3 miesiące od operacji.
Po jakim czasie od operacji zaćmy można wrócić do pelnej aktywności fizycznej? Kiedy można wybrać się w gory i przebywać na wysokości 2000 metrów n.p.m.? Co jest gorsze dla oka – drastyczna zmiania ciśnienia czy intensywny i długotrwały wysiłek fizyczny?
Wyprawa w gory i powrót do pełnej aktywności po niepowikłanej operacji zaćmy wykonanej nową metodą z mikrocięcia, z wszczepieniem soczewki zwijalnej, jest możliwy po trzech miesiącach. Pobyt na wysokości 2000 netrów 3 tygodnie po operacji jest w pełni bezpieczny, pod warunkiem, że pacjent wjedzie tam kolejką lub poleci śmigłowcem (na Kasprowy kolejką można jechać spokojnie). Cisnienie nie jest takie groźne jak duży wysiłek fizyczny związany z przebyciem tej drogi w okresie krótszym niż 3 miesiące od operacji.
Czy po operacyjnym usunięciu zaćmy w słoneczne dni zawsze chodzić w okularach przeciwsłonecznych?
Po operacyjnym usunięciu zaćmy wskazane jest, aby przez kilka dni używać okulaów przeciwsłonecznych, ze względu na stosowane w okresie pooperacyjnym krople rozszerzające źrenicę, np. Tropicamid. Bardzo często już po kilku lub kilkunastu dniach, lekarz prowadzący odstawia te krople i nie ma konieczności stosowania ciemnych okularów. Oczywiście zalecam wszystkim osobom – bez względu na to, czy były operowane, czy nie, używanie w sloneczne dni okularów w celu ochrony plamki żółtej.
Czy to prawda, że po operacji zaćmy nie należy brać niczego cięższego do ręki? Co będzie wolno robić, a czego nie po tej operacji?
Jeśli operacja jest przeprowadzona metodą fakoemulsyfikacji z mikrocięcia, to ograniczenia są niewielkie. Najlepiej zapytać lekarza, jaka będzie technika operacyjna. W pierwszym tygodniu po operacji należy zwrócić uwagę, aby nie pochylać i nie dźwigać ciężarow większych niż 10 kg.